wtorek, 6 lipca 2010

Wiadukt nad ul. Karową



Wiadukt dr Stanisława Markiewicza na Karowej – wiadukt w stylu neorenesansowym, znajdujący się na Powiślu i przechodzący nad ul. Karową w Warszawie. Projekt konstrukcji wykonał inż. K. Sommer, a Stefan Szyller i Jan Woydyga zaprojektowali wystrój rzeźbiarski. Zbudowany został w latach 1902-1905, a oddany do użytku w 1905.
Patronem wiaduktu został lekarz Stanisław Markiewicz, twórca pierwszych w Polsce kolonii dla dzieci. Wiadukt ten został wpisany do rejestru zabytków pod nr 681 decyzją z dnia 1 lipca 1965 Miejskiego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Podczas generalnego remontu (2006-2007) przywrócono kamienny bruk, a na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono (już jako elektryczne, a nie gazowe, jak pierwotnie) latarnie zawieszone na ozdobnych wysięgnikach, które w latach 40. ubiegłego wieku usunięto jako przejaw burżuazyjnego gustu. Obecnie pod wiaduktem znajduje się galeria handlowa. Powyżej widoczny jest wczesnomodernistyczny budynek Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Tradycyjnie na wiadukcie odbywały się odcinki specjalne rajdów samochodowych, przede wszystkim Rajd Barbórki.
Wiadukt Markiewicza zdobią kompozycje rzeźb Jana Woydygi. Zjeżdżający na Powiśle oglądają piękną młodą Syrenę. W centralnej części wiaduktu umieszczono kompozycję rzeźbiarską: kobieta w koronie z miejskich murów symbolizuje Warszawę, w jednej dłoni trzyma księgę, w drugiej – atrybuty nauki i sztuki. Obok siedzi wąsaty siłacz z kołem zębatym i mieczem – to alegoria pracy. Nad nimi, na kamiennej kolumnie ozdobionej wieńcem – oznaką chwały – płonie znicz symbolizujący oświatę. Groźnie wyglądający mężczyzna z falującą mokrą brodą i włosami to Wisła.











Zajrzyj jeśli interesuje Cię własne zdrowie .......

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz