czwartek, 30 lipca 2009
Z wizytą w lesie - leśny motyl
wtorek, 28 lipca 2009
Z wizytą w lesie - mokre liście
niedziela, 26 lipca 2009
Z wizytą w lesie - grzybowe ciekawostki
Ot po prostu mój kaprys i postanowiłem przedstawić te urocze grzybki.
piątek, 24 lipca 2009
Z wizytą w lesie - purchawka
Purchawka to rodzaj grzyba z rodziny purchawkowatych. Owocniki kuliste lub gruszkowate z zarodnikami wewnątrz. Zarodniki wydostają się na zewnątrz przez otworek w górnej części owocnika. W Europie występuje 14 gatunków. Nazwa pochodzi od dźwięku wydawanego po nadepnięciu dojrzałego grzyba. Jest grzybem jadalnym, jednak jadalne są tylko młode osobniki.
środa, 22 lipca 2009
Z wizytą w lesie - pajęczyny
Niby nic nadzwyczajnego, a jednak .......... ?
Kto nie dowierza, niech sprawdzi osobiście, po prostu zachęcam do dobrej zabawy !
Proszę o powiększenie sobie zdjęcia, klikając po prostu na nie. Dopiero po jego powiększeniu widać dokładne sploty pajęczyny.
Zapraszam do zabawy !
wtorek, 21 lipca 2009
Przyziemne widoki ....?
Z pewnością nigdy bym ich nie zauważył, gdybym chodził z głowa w chmurach.
poniedziałek, 20 lipca 2009
Akademia Teatralna
Akademia Teatralna - ul. Miodowa 22/24, Warszawa, Stare Miasto
Początki budowli są bezsprzecznie związane z konwiktem pijarskim dla młodzieży szlacheckiej, który w 1755 roku ulokował się nowych, wybudowanych w latach 1743-1754 barokowych budynkach projektu Jakuba Fontany - był to pierwszy w Polsce budynek szkolny szerzej uwzględniający zasady wygody i higieny. Zespół gmachów przebudowano w 1785 roku w stylu klasycystycznym, projektem zajął się Stanisław Zawadzki. Z czasem pijarzy otworzyli swój letni konwikt na Żoliborzu, natomiast ten przy Miodowej w 1807 roku został przekształcony przez wojska napoleońskie na lazaret, a w 1814 roku stał się własnością Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, które przeniosło się w 5 lat później na Krakowskie Przedmieście. W latach 1815-1830 działa tu wojskowa Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierów z Józefem Sowińskim jako komendantem. Około 1850 budynek nadbudowano, co jednocześnie było powodem ujednolicenia z nim sąsiadującego pałacyku Humańskiego przy Długiej. W drugiej połowie XIX wieku były tu Sąd Apelacyjny i biura gubernatora warszawskiego. W okresie międzywojennym działał tu Najwyższy Trybunał Administracyjny.
Budynek został zburzony podczas powstania warszawskiego, między innymi przez kanadyjski samolot, który zestrzelony spadł na zabudowania przy ulicy Miodowej. Gmach odbudowano w latach 1950-1956 z przeznaczeniem na Akademię Teatralną z uczelnianym teatrem o tradycyjnej nazwie Collegium Nobilium. Akademia nosi dziś imię Aleksandra Zelwerowicza.
niedziela, 19 lipca 2009
Kalafior w cieście naleśnikowym ...?
Na tak upalne dni proponuję danie bezmięsne. Składniki to : kilka różyczek kalafiora i kilka brokuła. Wykorzystamy ciasto naleśnikowe, nieco bardziej gęste niż do naleśników. Ponadto olej do smażenia, sól, pieprz jako przyprawy i do przybrania zastosujemy pomidora, natkę i koperek.
Od czasu do czasu zamierzam przedstawiać swoje umiejętności kulinarne. Tak dla formalności to na moim, poprzednim blogu
http://przyrodai.blogspot.com/
też zdradzałem już zaczątki domowego kucharza, można to sprawdzić w etykietach "kulinaria".
Tym samym zapraszam do zajrzenia również i do poprzedniego mojego bloga.
sobota, 18 lipca 2009
Pałac Paca
Pałac Paca mieści się w Warszawie przy ul. Miodowej 15.
Pałac został ufundowany przez podkanclerza litewskiego ks. Dominika Radziwiłła. Powstał prawdopodobnie przed rokiem 1697. Po śmierci kanclerza często zmieniał właścicieli. W roku 1824 odkupił go od Radziwiłłów generał Ludwik Pac i przystąpił do jego przebudowy według projektu Henryka Marconiego. Barokowy pałac stał się piękną i okazałą budowlą. Za udział w powstaniu listopadowym władze carskie skonfiskowały pałac generałowi Pacowi. Później mieściły się tutaj różne urzędy. Pałac został zniszczony przez Niemców w 1944 roku podczas powstania warszawskiego. Odbudowano go po wojnie w latach 1947 - 51 według projektu Henryka Białobrzeskiego i Czesława Konopki z przeznaczeniem na Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Przed pałacem znajduje się brama o półkolistym kształcie.