Pałac Chodkiewiczów (obecnie Dom Rzemiosła)
Warszawa, ul. Miodowa 14
Około 1630 r. stanął tu pałac Jakuba Zadzika, biskupa Krakowskiego i kanclerza wielkiego koronnego. Ofiarowany w 1634 r. kapitule warszawskiej, uległ zniszczeniu w czasie najazdu szwedzkiego w 1655 r. Aż do końca XVII w. popadał w dalszą ruinę. Dopiero Jerzy Mniszych, marszałek koronny, wniósł go na nowo. Wciągu XVIII w. często zmieniali się właściciele pałacu, a byli nimi: Zyberkowie, Ożarowscy, Rzewuscy, Rzewuscy a od 1790 r. do 1824 r. Chodkiewiczowie. W początku XIX w. Aleksander Chodkiewicz zgromadził w pałacu bogatą kolekcję rycin i obrazów, zbiór monet i medali oraz pokaźną bibliotekę, a w 1818 r. założył tu pierwszy zakład litograficzny w Warszawie. W pałacu mieściła się też znana kawiarnia "Honoratka", będąca miejscem spotkań członków Towarzystwa Patriotycznego przed 1830r.
W latach 1824-29 pałac został nadbudowany według projektu Stanisława Kostki Hoffmana, a w 1852 r. odrestaurowany pod kierunkiem Alfonsa Kropiwnickiego. Od 1920 r. stał się własnością Związku Rzemieślników Chrześcijan. Niemal całkowicie zniszczony w 1944 r., odbudowany został w latach 1948-49 pod kierunkiem Jana Bogusławskiego, Józefa Słowińskiego i zamieniony w siedzibę Związku Izb Rzemieślniczych. W budynku zwraca uwagę ciekawa plastyczna krata drzwiowa będąca dziełem Henryka Grunwalda. We wnętrzu, na podeście pierwszego piętra schodów głównych tablica poświęcona pamięci rzemieślników i pracowników rzemiosła poległych i zamordowanych w latach ostatniej wojny.
W podziemiach pałacu jest także lokal gastronomiczny. Na pamiątkę słynnej XIX-wiecznej kawiarni nosi on nazwę "Honoratka".
Obiecująco zapowiada się reklama z obiadami, na środkowej bramie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz